Україна активно експортує зброю

На брифінгу в Гельсінській комісії, присвяченому Європейській безпеці у 2018 році, американський генерал-лейтинант у відставці сказав, що здивований політикою України, яка експортує зброю в час воєнних дій.
Станом на 2016 рік Україна посіла 9-те місце в десятці найбільших світових експортерів зброї. З часу анексії Криму ми продовжуємо експортувати гвинтівки, гранатомети, карабіни, бойові вертольоти, танки та інше. До прикладу, у 2016 році наша держава продала 35 танків та 147 бойових машин.
Виникає чимало запитань. З одного боку, ми просимо допомоги у міжнародної спільноти, зокрема, і технічного забезпечення, а з іншої – Україна залишається одним із лідерів по експорту зброї.
Такі випадки шкодять іміджу України на міжнародній арені. Очевидно, що наші чиновники мали б дати адекватну відповідь та пояснити ситуацію. Але такі «розтяжки» не є випадковими, тому що в Україні речі не називають своїми іменами. Ми були переконані в агресії Росії, хоч називали це антитерористичною операцією. Якщо вважати, що в нас АТО, то очевидно, що торгівля зброєю не є проблемою. Тим паче, що багато країн, маючи збройні конфлікти, продовжують експортувати зброю.
Проте ми постійно наголошуємо нашим закордонним партнерам про те, що Росія вчинила акт агресії відносно України, хоч відповідного законодавчого поля щодо цього не було забезпечено, лише зараз маємо закон про деокупацію, в якому Росія принаймні названа агресором.
Питання дуже широке та комплексне, і однозначно оцінювати ситуацію неможливо, тому що немає відносно чого її оцінювати.
Щодо матеріально-технічного забезпечення української армії. Торгівля зброєю дозволяє певним чином наповнювати ресурсами виробництво задля технічної модернізації. Але висловлювання американського генерала не сприяє міжнародному іміджу України і така поведінка України викликає багато запитань в західних партнерів, які звикли бути відвертими в оцінці тої чи іншої ситуації. Наша проблема в тому, що ми мало комунікуємо і не пояснюємо своєї позиції. Наша влада в цьому плані програє цілеспрямованій пропаганді з боку агресора, і це помітно.
Зверну увагу на дві складові, які розганяються в російській пропаганді і мають відгук на заході. Наприклад, питання боротьби з корупцією дуже стрімко підхоплюють російські засоби масової інформації, виставляючи Україну західним партнерам в дуже поганому світлі, мовляв, кому ви допомагаєте?… Аналогічна ситуація в питанні торгівлі зброєю, соціального забезпечення, економічного розвитку. Потрібно розуміти, що такого роду подвійні розтяжки дуже на руку Росії, яка, з одного боку, тисне на Україну, щоб ввести в сіре поле міждержавні відносини (юридично), а з іншого, маніпулює і показує Україну світові в негативному світлі. Це така собі золота лінія російської пропаганди щодо України.
Перебуваючи в тому стані, в якому наша держава перебуває, потрібно працювати на випередження. Розуміючи, що ми торгуємо зброєю і можуть виникати питання, відповіді на які формуватимуть всю суспільну думку на Заході, українським політикам потрібно правильно проартикулювати для західних партнерів суть справи.
Навіть основний закон не виконує повністю функцію, як суспільний договір. А це та платформа, на якій функціонує наша держава. Натомість наша влада не вирішує в комплексі проблеми, а намагається пробігтись нашвидкуруч і різними законними та підзаконними нормативними актами закрити діри. Це говорить про те, що ми зараз в стані постійних реакцій, будучи об’єктом міжнародної політики.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *